От 2018 година строим само сгради с близко до нулево потребление на енергия (СБНПЕ)
От 2018 година строим само сгради с близко до нулево потребление на енергия (СБНПЕ)
Цели на националния план за енергоспестяване, проблеми, решения, финансови механизми за постигането им
Националният план за сгради с близко до нулевото потребление на енергия влиза в сила от 2018 година. Целта му е да се оптимизира годишния разход на енергия на сградите, без това да намали комфорта при обитаването им. Предизвикателствата пред строителния сектор са големи, макар че промените целят да ангажират всички участници в инвестиционния процес.
Легалната българска дефиниция за сграда с потребление на енергия, близко до нулево
Тя е дадена в Закона за енергийната ефективност (§1, т. 28 Допълнителните разпоредби на ЗЕЕ) и гласи: „Сграда с близко до нулево потребление на енергия е сграда, която отговаря едновременно на следните условия:
а) енергопотреблението на сградата, определено като първична енергия, отговаря на клас „А” от скалата на класовете на енергопотребление за съответния тип сгради;
б) не по-малко от 55 на сто от потребената (доставената) енергия за отопление, охлаждане, вентилация, гореща вода за битови нужди и осветление е енергия от възобновяеми източници, разположени на място на ниво сграда или в близост до сградата.“
Какви са националните цели
Те са определени до 31. 12. 2016 и включват енергийни спестявания, достигащи:
- 716 ktoe (8325,65 GWh) при крайното енергийно потребление (КЕП);
- 1590 ktoe (18 488,52 GWh) при първичното енергийно потребление (ПЕП), от които 169 ktoe (1965,13 GWh или 11%) в процесите на преобразуване, пренос и разпределение в енергийния сектор .
Очаква се прилагането на плана да доведе до спестяване на 36 685 т емисии СО2 и на 10,04% от националната цел за енергоспестяване за 2020 г., без търговците на енергия.
Стремежът е националният план да стимулира използването на нови технологии при строежа на нови сгради и при обновяването на вече съществуващия фонд.
Проблеми
Нестабилен ход на изменение при прилагането на националната дефиниция за СБНПЕ при новото строителство в България през последните 10 години. Това прави коректното прогнозиране изключително трудно.
Недостатъчна популярност на концепцията за потребление на енергия, близко до нулево сред инвеститорите в нови сгради.
Все още не са обновени почти 50% от старите сгради за обществено обслужване, които са с разгъната застроена площ над 1000 кв. м.
Решения
Въведени са числови граници на скaлата на енергопотребление за отделни категории постройки и клас А е включен в националната дефиниция за сграда с близко до нулево потребление на енергия.
Националните изисквания за техническите спецификации на строителните продукти са напълно хармонизирани с европейските, а също и с приложимите стандарти.
Предвидено е разработване на параметри на интегрирания показател „специфичен годишен разход на първична енергия“ в kWh/m2 от скaлата на класовете на енергопотребление с числови граници. Определено е нормативно изискване за границите на интегрираната енергийна характеристика на сгради с близко до нулево потребление на енергия.
Направено е симулационно изследване и икономически анализ на глобалните разходи и е получен резултатът за необходимите инвестиции за въвеждане на енергоспестяващи мерки, с цел достигане на изискванията на дефиницията за СБНПЕ, както и екологичните им характеристики.
Предвидени са редица финансови механизми и мерки за насърчаване на оптимизацията на енергийната ефективност. Очаква се Структурните фондове на ЕС да останат основен източник на финансиране за сградите държавна и общинска собственост, и да осигурят частично финансиране за жилищния сектор.
Финансови механизми за насърчаване на оптимизацията на енергийната ефективност на сградите
Програмата „Енергийна ефективност в периферните райони“ по ОП „Региони в растеж“. Тя подпомага изпълнението на мерки в обществени и жилищни сгради в малки градове – центрове на общини в периферни райони, които предоставят услуги на заобикалящите ги зони. Към настоящия момент е отворена за финансиране.
Кредитна линия за енергийна ефективност в домакинствата REECL, администрирана от ЕБВР. Подходяща за финансиране на проекти на сгради с близко до нулево потребление на енергия. Процедурата е отворена до декември 2019 г.
Фонд „Енергийна ефективност и възобновяеми източници“ (ФЕЕВИ). Изпълнява функциите на финансираща институция за предоставяне на кредити и гаранции по кредити, както и на център за консултации. Оказва съдействие на българските фирми, общини и частни лица в изготвянето на инвестиционни проекти за енергийна ефективност.
Националeн доверителен екофонд и договори с гарантиран резултат (т. нар. ЕСКО договори). Имат за предмет изпълнението на мерки за повишаване на енергийната ефективност в сгради, предприятия, промишлени системи и системи за външно изкуствено осветление, като възстановяването на направените инвестиции и изплащането на дължимото на изпълнителя възнаграждение се извършват за сметка на реализираните икономии на енергия.